Z ponúknutých tém som si vybral vypracovať úlohy z Vyhľadávania.
Na vyskúšanie si rôznych spôsobov vyhľadávania som použil slovné spojenie plazmový televízor. Po jeho zadaní do vyhľadávača som dostal 309.000 odkazov.
Po upresnení, že chcem presne toto slovné spojenie „plazmový televízor“, vyhľadávač našiel 78.100 odkazov.
Keďže som chcel vylúčiť z hľadania značku Philips, zadal som „plazmový televízor“-Philips a dostal som 62.900 odkazov.
Keďže som zaťažený na značku Panasonic a Sony, zadal som do vyhľadávača „plazmový televízor“ Panasonic or Sony a dostal som 15.900 odkazov.
Keď som zadal intext:“plazmový televízor“ Google mi vrátil 329.000 odkazov, keď som to zúžil a zadal som intitle:“plazmový televízor“, dostal som 1.040 odkazov.
Keď som sa sústredil len na slovenské stránky a zadal som „plazmový televízor“site:sk, vyhľadávač zobrazil 60.400 odkazov.
Pri rozšírenom vyhľadávaní s podmienkami, aby hľadaný výraz bol v slovenčine, zo slovenských stránok, v akomkoľvek formáte, za posledný rok, dostal som 54.900 odkazov.
Keď som skúsil šťastie, stále ma to hádzalo na jeden blog o plazmových televízoroch. Zadal som preto „plazmový televízor“site:sk a zobrazila sa mi stránka jedného slovenského e-shopu.
Hneď som tento e-shop využil a vyhliadol som si plazmový televízor Panasonic za 495,56 Eur. Na prepočet na slovenské koruny som použil Google ako kalkulačku.
Pri riešení ďalšej úlohy som využil Mapy Google. Vyhľadal som si svoje bydlisko a klikol som na Popis cesty. Do bodu A som zadal svoje bydlisko, do bodu B svoje pracovisko a Google mi pekne zobrazil cestu, ktorou pravidelne chodievam autom.
Vyskúšal som si aj ďalší nástroj Google a to prekladač. Dal som si preložiť zo slovenčiny do angličtiny abstrakt jednej mojej záverečnej práce a musím povedať, že sa mu to „podarilo“ veľmi dobre.
Bol som tiež zvedavý, čo sa najviac hľadá na Google. Pomocou Google Insights for Search som zadal najviac vyhľadávané slová za posledný mesiac. A čuduj sa svete najvyhľadávanejšími výrazmi sú – facebook, pokec a youtube.
Čo dodať na záver? Ak by nebolo tohto zadania, väčšinu vecí s výnimkou klasického vyhľadávania som doteraz neskúšal. Sú to celkom zaujímavé nástroje, takže ak to zhodnotím, opäť som sa niečo nové naučil.
Pekný opis vyhľadávania. Sám tiež málokedy použijem rozšírené možnosti vyhľadavania...asi lenivosť, skôr sa prehrabávam tým , čo mi ponúkne po prvotnom zadaní hľadaného slova.
OdpovedaťOdstrániťStanislav Sušinka
Vyhľadávanie informácií je často každodennou záležitosťou používateľov internetu. vyhľadávanie je v tomto článku pekne spracované a priznám sa, že som sa dozvedel pár nových vecí. O nových funkciách vyhľadávacích nástrojov budeme v budúcnosti ešte veľa počuť. Viliam Jedinák
OdpovedaťOdstrániťZdravas Jozef!
OdpovedaťOdstrániťTvoj príspevok ma zaujal, pretože v tejto oblasti elektroniky pracujem už dlho.
Vybral si detailné postupy.
Jozef Kurek
Tak to teda je! Prezeraním mnohých "domácich úloh" som si uvedomil, že mnohí použili šablonu. Teda popis postupu riešenia. Ešte pred samotnou prečítanou úlohou z pdf-ka som tak mohol nakuknúť do problematiky zadania v sekcii I1 vyhľadávanie.
OdpovedaťOdstrániť